ЦеНеБлог

Проблема термінології

« Як написати поганий мануал | | Розкрутка, зміст і плани на вічне післязавтра »

18 березня 2009

Проблема термінології

Використовуючи слово «кіберсоціалізм», я часто ловлю себе на думці: а чи можна цей тип віртуально-економічних відносин назвати кіберсоціалізмом (або соціалізмом взагалі?). Звичайно, на відміну від сучасного «ринкового» світу, в ньому інтелектуальний продукт не є чимось таким, що можна заборонити розповсюджувати. Однак, від того, щó зазвичай називають кіберсоціалізмом, мої ідеї багато в чому відрізняються принципово:

  • GNU-шний кіберсоціалізм не має в собі ідеї «заволодіння світом». Кіберсоціалізм-пітонізм ставить за кінцеву мету змусити всіх танцювати під дудку Великого Ідеолога.
  • GNU не намагається вирішити проблеми, з чого житимуть автори. Пітонізм передбачає існування фінансової схеми, за якою гроші від користувачів перетікатимуть до авторів.
  • Зрештою, світлі ідеали GNU несумісні з бажанням нажитись на кіберсоціалістичній економіці: якщо держава не візьме на себе роль розподіляючої ланки (а вона, ймовірно, не візьме), цим займеться Великий Ідеолог та/або його послідовники — віртуальне квазідержавне утворення.

Що ж тоді спільного?

  • Антикопірайтна ідеологія: якщо інформація потрапила до рук споживача, її неможливо «вкрасти». «©лово — не горобець: випустиш — не піймаєш».
  • Треба подумати... Незважаючи на всю тоталітарність кіберсоціалізму-пітонізму, він, як і GNU-кіберсоціалізм, не забороняє споживати інформацію безкоштовно. Авторські відрахування йдуть не з плати за інформацію, а з плати за додаткові послуги.

Фактично, кіберсоціалізм-пітонізм є кіберкапіталізмом (копірайтне боргове рабство не є явищем саморегульованого капіталістичного ринку — це суто механічний витвір, що не може існувати без державної примусової системи). Однак, вважаючи поточний тип економіки капіталістичним, ми тим самим ставимо знак рівності між словом «кіберкапіталізм» та копірайтним правом. З іншого боку, GNU-кіберсоціалізм надто схожий на комунізм. Якщо так, то моя ідеологія — кібер-НЕП.

…Соціалізм мені запам'ятався довгими чергами горбачовської епохи. Навіть зараз я ставлюсь до черг з упередженням: для мене краще переплатити, ніж тратити свій час на дешевизну, стоячи в довгій черзі знервованих покупців. Оперативність — те, чим ринковий магазин вигідно відрізняється від соціалістичного. Але до цього часу ніхто не може сказати, що ж то було — соціалізм чи щось інше?...

Автор: Python. Опубліковано 18 березня 2009 6:51
Змінено 15 травня 2009 14:34
Категорії: Кіберсоціалізм