ЦеНеБлог

Кіберсоціалізм

04 лютого 2012

Про затемнення Вікіпедії, екс-юей та радіочіпи в головах

Українською онлайн-спільнотою, як і будь-яким іншим натовпом, дуже легко маніпулювати. Коли EX.ua закрили, всі ми з жахом усвідомили, що глобальний сопець і піпець докотився і до нас, і пітьма, яку несло із собою закриття західних файлообмінників і про яку нагадувала чорна сторінка протестуючої Вікіпедії, нарешті почала охоплювати й нашу країну. Коли ж через пару днів з'ясувалось, що все це лише брудні ігри брудних олігархів, щоб прибрати до рук ласий шматочок українського інету, і закритий сайт знов запрацював, всі ми зраділи й заспокоїлись: це пани між собою чубляться, нас же це ніяк не стосуються. Шара повернулась — ура, товариші!

Читати далі...

24 січня 2012

Вони не посміють?

Чергове збурення навколо так званого «авторського права» змусило мене повернутись до кола тем, які я тут позначив як «кіберсоціалізм». З одного боку, я, звичайно, розумію, що будь-які антипіратські дії завжди викликають протидію, пірати еволюціонують, знаходять нові лазівки і т.п. Але, з іншого, існує й технічна можливість для можновладців, що мріють про тотальний контроль і людей з радіочіпами, втілити в життя принаймні частину своїх фантазій. Що я маю на увазі? Ну, наприклад, що їм заважає законодавчо заборонити інтернет-провайдерам надавати клієнтами якісь послуги, окрім доступу до http, електронної пошти і, можливо, ще пари служб? Вони не посміють? Якщо захочуть — посміють, ми самі їм надали для цього всі необхідні повноваження.

Читати далі...

Автор: Python. Опубліковано 24 січня 2012 19:23
Змінено 31 січня 2012 19:20
Категорії: Інтернет, Кіберсоціалізм, Майбутнє, Паранойя, Соціум

13 грудня 2011

Прогрес, карго-культ і технології, якими ми «володіємо»

Давно я нічого не писав на цю тему. Та й, власне, що про це писати, окрім банальних очевидних речей? Вся суть — у заголовку.

Отже, яке ми маємо відношення до прогресу людства? Відповідь очевидна: приблизно таке ж, як мали індіанці, яким білі друзі продавали вогнепальну зброю. Відірвіть свій погляд від монітора й подивіться навкруги: що з того, що є навколо вас, ви б змогли виготовити самостійно?

Читати далі...

23 травня 2011

Картопляні кодери — нова модель виживання

Питання: чому українські селяни не працюють в інтернеті? Чому до цього часу програміст — професія виключно міських жителів?
Відповідь проста: село ще не інтернетизувалось як слід. Але, судячи з темпів омобілення, цей час уже не за горами. Інтернет у селах вже є — залишилось заповнити його працівниками. Доки оплата мережі (разом з витратами в процесі пошуку роботи) перевищуватиме можливий заробіток за її допомогою, доти розмови про селян-програмістів сприйматимуться як анекдот про підводний човен у степах України. Але рано чи пізно цей бар'єр буде подолано.

Робота з комп'ютером — скоріш індивідуальна трудова діяльність, ніж колективна. Тут нема доменних печей чи конвеєрів, за якими мусять наглядати десятки й сотні робітників. Багато відомих програмних продуктів — результат творчості програмістів-одинаків чи невеликих груп програмістів. Крім того, мережа, як відомо, з'єднує людей, а тому необхідність щодня долати шлях від дому до офісу і бути присутнім на роботі особисто — вже неактуальна навіть для великих софтверних компаній.

Тепер погляньмо на селян. Робота селянина важка й брудна, але при цьому низькооплачувана і значною мірою сезонна. Іншими словами, у селянина є і потреба, і можливість поєднувати сільську працю з додатковим заробітком у вільний час. Колись такою формою заробітку було виробництво пряжі та шиття, доки селян звідти не потіснили мануфактури і сучасна легка промисловість. Таким чином, досвід несільської індивідуальної праці селян в історії існував. Ще один варіант — заробітчанство, скажімо, на будівельних роботах у великих містах та за кордоном. На відміну від індивідуальної трудової діяльності, заробітчанство потребує виїздів, тривалої відсутності вдома, що не є добре. Чи може робота в інтернеті стати альтернативою такому наймитуванню?

Читати далі...

Автор: Python. Опубліковано 23 травня 2011 16:29
Змінено 12 червня 2011 13:57
Категорії: Інтернет, Кіберсоціалізм, Соціум

18 березня 2009

Проблема термінології

Використовуючи слово «кіберсоціалізм», я часто ловлю себе на думці: а чи можна цей тип віртуально-економічних відносин назвати кіберсоціалізмом (або соціалізмом взагалі?). Звичайно, на відміну від сучасного «ринкового» світу, в ньому інтелектуальний продукт не є чимось таким, що можна заборонити розповсюджувати. Однак, від того, щó зазвичай називають кіберсоціалізмом, мої ідеї багато в чому відрізняються принципово:

Читати далі...

Автор: Python. Опубліковано 18 березня 2009 6:51
Змінено 15 травня 2009 14:34
Категорії: Кіберсоціалізм

25 січня 2009

Кіберсоціалізм

Файлообмін став загальнодоступним засобом отримання інформації. Комерційні механізми накрутки ціни на інформаційний товар втрачають значення. І ось тут виникає проблема: а який узагалі інтерес виробникам фільмів, музики та ін. забезпечувати споживача-шаровика?

Читати далі...

Автор: Python. Опубліковано 25 січня 2009 23:06
Змінено 15 травня 2009 14:30
Категорії: Кіберсоціалізм

08 січня 2009

Від кібербубликів — до монетної системи

Провівши рік у віртуальній реальності Travian, я зрозумів одну річ: гроші має той, хто їх карбує, навіть якщо це уявне золото онлайн-гри. Щоб віртуальна монетна система працювала, має виконуватись декілька умов:

Читати далі...

Автор: Python. Опубліковано 08 січня 2009 1:19
Змінено 12 липня 2009 15:18
Категорії: Кіберсоціалізм

05 січня 2009

HTTP + FTP + BitTorrent + ... = ?

Якщо 10 років тому інтернет іще був дивиною, то сьогодні він поступово стає головним конкурентом радіо й телебачення. Кількість важковагових файлів, що розходяться тисячами й мільйонами копій, з кожним роком зростає, і рано чи пізно розповсюдження їх за допомогою блискучих дисків, що псуються від найменшої подряпини, піде у небуття. Я використовую CD лише в одному випадку: якщо мені потрібно встановити операційну систему (та й то, диск, з якого йде встановлення — копія, закачана з мережі й записана на болванку). Не випадково його називають тирнетом — недолугі закони про авторські права безсилі проти зростаючого потоку даних. Про захист інтелектуальної власності поговоримо іншим разом, а сьогодні я хотів би поділитися своїми думками щодо технологій «тирінгу».

Читати далі...

Автор: Python. Опубліковано 05 січня 2009 15:49
Змінено 15 травня 2009 14:28
Категорії: Кіберсоціалізм

« Інтернет | | Комп'ютерні мови »